Oniks Taşının Özellikleri / Blog / FIX SILVER

Gümüş Takılar Nasıl Temizlenir?

28/02/22

 Moj Müşterilerimizin,  Markamızdan alınan gümüş takılarla ilgili bize sorulan genel sorular dan biri de kararan gümüş ürünlerin nasıl temizleneceği parlatılacağı yönündeki sorulardır.

 

Severek ve beğenerek aldığımız Gümüş Takılar sık kullanım ve uygun olmayan koşullarda muhafaza edilmesi nedeniyle bir süre sonra kullanılamaz hale gelmektedir. Özellikle gümüş takılarda karşılaşılan ve yaşanan kararma durumu çoğu zaman can sıkıcı olabilir.

 Peki kararma durumunda neler yapılmalıdır? İşte pratik yollarla bu sorunların üstesinden kolayca gelebileceğiniz bazı çözüm önerileri.

 

KARARMIŞ GÜMÜŞ NASIL PARLATILIR?

Gümüş kararmasında parlatma işlemi birden fazla yöntemle yapılabilmektedir. Bahsedeceğimiz yöntemlerin birçoğu evde doğal ürünler kullanılarak denenmiş ve başarıyla sonuçlanmıştır.

Bu yöntemlerden ilki diş macunu;

Diş macunu ile takı temizlemek ilk etapta biraz mantıksız gelse de, çözüme ulaşınca bu durum sizi oldukça şaşırtacak. Öncelikle rengini açmak istediğiniz gümüşün üzerine bir fırça ya da peçete aracılığıyla diş macununu sürün. Macunu sürdüğünüz gümüşünüzü su dolu bir kabın içerisine koyup yarım saat bekletin. Zaman dolduktan sonra kabın içerisinden çıkardığınız parlaklığına kavuştuğunu gözlerinizle göreceksiniz.

Bu yöntemi sarı ve pembe altın kaplamalı gümüş ürünler de kullanmayınız

 

İkinci yöntem sirkeli su ve karbonat karışımı;

 

Ev işlerindeki dezenfektasyon gerektiren durumlarda içerdiği asit oranı nedeniyle sıklıkla tercih edilen sirke, gümüş parlatmak için de iyi bir yöntem olarak sayılıyor.

İki yemek kaşığı sirkeyi bir kabın içerisine ekleyin. Ardından bir miktar su ve iki yemek kaşığı kabartma tozunu da ekleyerek, gümüş takılarınızı karışımın içerisine bırakın. Yarım saatin ardından takılarınızı çıkarın ve durulayın. Eğer takılarınız bir kabın içerisine sığamayacak kadar büyükse, sirkeli suya batıracağınız bezle silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yöntemi sarı ve pembe altın kaplamalı gümüş ürünler de kullanmayınız

 

Üçüncü yöntem tuz ve limon karışımı;

 

Asidik etkiye sahip bir diğer ürün olan limon, gümüş parlatmak için denenen yöntemlerden birisidir. 

Bir kasenin içerisine koyacağınız 2 yemek kaşığı limon suyu ve bir yemek kaşığı tuz ilavesine biraz su ekledikten sonra iyice karıştırın. Bu karışımın içerisine gümüş takılarınızı bırakın. Yarım saatlik beklemenin ardından çıkaracağınız takınızı suyun altında iyice durulayın. Eğer gümüş ebatları büyükse bu işlemi büyük bir kova içerisinde de yapabilirsiniz.

Bu yöntemi sarı ve pembe altın kaplamalı gümüş ürünler de kullanmayınız

 

Kaplamalı Ürünlerin temizlenmesi:

Bildiğiniz Gibi Gümüş Mücevher  Ürünlerin daha Modern ya da Klasik görümünü sağlamak ,alternatiflerini arttırmak için ürünler Sarı altın veya  Pembe Altın olarak ta üretilirler.

Bu tür kaplamalı ürünlerin kararması halinde ılık bir deterjanlı suda biraz bekletip, mümkünse gümüş silme bezi kullanıp yada pamuklu bir bezle çok fazla bastırmadan silebilirsiniz.

Ancak ürünler çok fazla kararmış ise bir gümüş tamircisine gidip tekrar kaplama yapılmasını sağlamak daha doğru olacaktır.

MOJ Magic of Jewelery.

 

Devamı

Gümüş Hakkında

28/02/22

Gümüş Madeni ile ilgili merak edilen bilgileri aktarmak içim bir yazı hazırladık, Bildiğiniz gibi Gümüş madeni çeşitli alanlarda kullanılır, bu alanları ve diğer merak edilenleri paylaşmak istedik.

Gümüşün tarihten bu güne kadar en çok ilgi gören alanı mücevher olarak üretilmesi diyebiliriz. MOJ markası olarak bu özelliği  yani gümüş takı (gümüş kolye, gümüş yüzük, gümüş bileklik ,gümüş küpe ve benzeri gibi) kullanım alanlarına öncelik vermek istedik.

Altın Gibi Gümüş takıların da kullanımı, sosyal alanlar da bir değer olarak görünmektedir, gümüş takıların ulaşılması daha kolay ve çeşitliliğinin çok olması, tercih nedenlerindendir.

Gümüşün kullanıldığı Alanlar:

Elbette gümüş Tarihten günümüze kadar mücevher üretimi yanı sıra, aşağıda listelediğimiz alanlarda da hali hazırda da kullanılmaktadır.

  • Ayna sırlarının yapımında kullanılmaktadır.
  • Gümüş elektronik kartlar da iletişimi güçlü bir maden olduğu için ,bilgisayar, telefon ve diğer teknolojik ürünlerde de kullanılır.
  • Pil yapımında kullanılmaktadır.
  • Dişçilikte yoğun olarak kullanılmaktadır.
  • Fotoğrafçılık alanında ve elektronik parçaların yapımında kullanılmaktadır.
  • Virüs, mantar ve bakterileri önlediği veya yok ettiği söylenir.
  • Süs eşyası ve takılarda oldukça yoğun kullanılmaktadır.
  • Mikrop öldürme özelliği olduğu için tıpta kullanılır. Özellikle enfeksiyon ilaçları ve bandajlarda bu madeni içeren kimyasallar kullanılmaktadır.
  • Radyasyona karşı koruyucu etkisi olduğu için pek çok alanda kullanılmaktadır.
  • Ayrıca gümüş madeni yatırım amaçlı olarak ta tercih gören madenler arasındadır.

Gümüşün saflık ve ayar dereceleri:

Uluslararası gümüş üretimin de gümüşün ayarı ‘’sterling silver’’ olarak adlandırılan 925 ayardır.  Ve mücevher takı üretimin de bu ayarda üretilir. Normalde gümüşün saflık derecesi 1000 olarak değerlendirilir. Ancak gümüşün saf hali üretim için oldukça yumuşaktır. Bu nedenle 1000 de 925 olan kısmın kalanı günümüzde genellikle Alloy ya da bakır madeni ile sertleştirilir.

Gümüşün Tarihi:

Gümüşün bilinen Tarihi MÖ 3000 yılına kadar dayanır. O dönemdeki medeniyetlerden Mısırlılar , Yunanlılar ve Çinlilerin kullandıkları tespit edilmiştir. Ayrıca parayı ilk kullanan Lidyalılar da daha sonraki dönemlerde Para olarak kullanmışlardır. Yunan tarihinde Atina bölgesinde kullanılan madenler de tespit edilmiştir.

MOJ. Magic of Jewelery

 

Devamı

Doğal Taşlar

28/02/22

Bu yazımızda çok eski tarihlerden günümüze kadar gelen Doğal taşların, kullanım amaçları , etkileri , bazı inanışlara göre şifa amaçlı ya da kişilerin yaşamların da güç, güzellik ve başarı amaçlı değerlendirdiklerini görüyoruz. Bu konudaki genel bilgiler ve inanışlara göre bu taşların etkilerini Sizlere aktarmak istiyoruz.

                                                                                     

Doğal Taşlar, mitoloji öykülerinde de çokça yer almışlardır, örneğin Türk mitolojisinde YADA taşı yani Yeşim taşı sıklıkla geçmektedir. Yağmur yağdıran sihirli kutsal taş olarak anlatılır. 

 Başka bir örnek ise Ametistin tarih boyunca birçok özelliğe sahip olduğu düşünülmüştür. Taşın kötü düşünceleri kontrol ettiği, askerleri savaş yaralarından koruduğu gibi farklı düşünceler olsa da ametist taşının kökenleri Antik Yunan’a kadar uzanmaktadır. Yunanca “amethystos” kelimesinden türetildiği düşünülür. Bu Yunanca kelime ise ‘sarhoşluğa karşı bir çare’ ya da “ayık” anlamına gelir. Yunan mitolojisinde ametist taşı taşıyan birinin sarhoş olmayacağına ya da tamamen ametist taşından yapılmış bir kadehte içilen içki ile de sarhoş olunmayacağına dair mitler mevcut. Bunun gibi birçok örnek bulunabilir.

Ancak mitoloji dışın da tarihte doğal taşlar değerlerine göre ciddi bir güç ve zenginlik statüsü  olmasının dikkate değer olduğunu söyleyebiliriz.

 

Şimdi bazı taşların değerlendirmelerine bakabiliriz.

AMETİST : 

      

Ametist Taşı Gümüş üretimin de beğenilerek kullanılan ve tercih edilen bir taştır. Yapı olarak Quartz tipi olan taşa Mor Quartz da denir.

Ametist, pozitif enerji deposu, mor rengi ile mutluluk ve huzur veren aynı zamanda canlandırıcı etkisi olan bir doğal taş. En sevdiğimiz taşlardan biri olan Ametist taşı antik dönemlerden bu yana kullanılmaya devam ediyor. Ametist’in kelime anlamı mitolojik kaynaklarda “sarhoş etmeyen” anlamına gelmektedir  Ametist, enerji yüklü bir taştır. Şifası, olumlu etkileri oldukça fazladır. Bu taşı kullanan çoğu kişi üzerinde olumlu, iyileştirici etkiler yapar. Sürekli üzerinizde taşıyabileceğiniz, diğer taşlarla da uyumlu bir kristaldir. Negatif elektrik yüklü bir taştır, bu sebeple pozitif enerjiyi kendisine çeker, ortamdaki olumsuz enerjiyi ise olumlu enerjiye çevirir.

 

Kehribar (amber)   

Kehribar taşının özelliklerinden en önemlisi çam ağaçlarının fosilleşmiş reçinesinden oluşmasıdır. Kehribar taşının özelliklerinden diğerleri ise;   Kehribar taşı yapısal olarak çok hafiftir taş olarak bilinir ancak asıl oluşumu çamların reçinesidir. Çam ağacının reçinesi doğal olarak toprağa karışır ve yüzyıllar sonunda taşlaşır ve kehribar taşı oluşur. Kehribar taşı estetik görünümlüdür. Yapısal olarak hafif olmasından dolayı çokta kullanışlıdır ve bunların yanı sıra insana fiziksel ve psikolojik olarak sağladığı faydalarla da eşsiz bir taştır. Bazı inanışlara göre kehribar taşı, boğaz ve troit enfeksiyonlarının tedavisinde diğer taşlardan daha etkili olduğu söylenir. Sol elinin içinde kullanılırsa bedendeki negatif elektriği toplar ve rahatlık verir. Ayrıca elektrik yükünü hafiflettiğinden depresyona karşı etkilidir. Aklı ve hafızayı kuvvetlendirir, kişinin kararlarını doğru vermesini sağlar. Kehribar taşının nazara karşı koruma sağladığı da söylenmektedir.

 

Rose Quartz